tel: 48 790 813 281 email: dragongrupa@wp.pl

Dekalog wskazówek do Kata / Dragon

Dekalog wskazówek do Kata Fight Club/KARATE

YOI – NO – KISIN – miej wolę niezłomnego przeciwstawiania się wrogowi. W czasie treningu form przeciwnik jest nieobecny. Jego obecność zależy wyłącznie od dyscypliny wyobraźni kata nie jest bowiem walką z powietrzem lecz nie tak ważne jest widzenie przeciwnika jak emocjonalne potwierdzenie jego obecności.

INYO – jednakowo starannie wykonuj bloki i uderzenia. Początkujący im bardziej dynamicznie i precyzyjnie uderza tym bardziej schematycznie wykonuje bloki. Oczywiście, że jednakowo silne wykonywanie uderzeń i bloków usztywnia i powoduje stratę szybkości, ale w tym właśnie cała trudność do pokonania.

CHIKARA – NO – KYOJAKU – właściwie używaj siły. Nieodmiennie silne bloki i uderzenia są błędem ,,Siły trzeba w danej chwili dokładnie tyle ile potrzeba‘’ Bloki i ciosy zbyt twarde wytrącają z równowagi, są niebezpieczne. Przeciwnicy potrafią taką siłę obrócić przeciw atakującemu (ju – jitsu, aiki – do). Bloki i ciosy zbyt miękkie są równie niebezpieczne. Karateka musi być jak czarodziej Festin z ,,Magicznego słowa’’ Ursuli le Guin – nieuchwytny jak mgła i twardy jak blok granitu.

WAZA – NO – KANKYU – zachowaj właściwe tempo ruchów albowiem są w kata techniki bardzo wolne i bardzo szybkie. Niewłaściwe tempo jest jak płyta, której dźwięk zmienia się groteskowo gdy zmienia się obroty.

KEITAI – NO – HOJI – zachowaj właściwe pozycje. Ich zmiany muszą być płynne i finezyjne, lecz trwanie w nich niewzruszone.

TAI – NO – SHINSUKU – ciało niech będzie ,,skupione’’ lub ,,rozwinięte’’ w implozji lub eksplozji tak jak przewiduje to choreografia kata.

TYA – KUGAN - nie strać z oczu celowości poszczególnych ruchów. Nauczenie się kata wymaga wielokrotnych sekwencyjnych powtórzeń. Zanim przystąpi się do pierwszego ,,właściwego’’ wykonania wytwarza się stereotyp w którym gubi się często sens poszczególnych ruchów.

KOKYU - oddychaj właściwie, blokuj i uderzaj z wydechami. Napinaj przy wydechu brzuch, pamiętaj iż spokój daje spokojny oddech lecz i spokojny oddech daje spokój.

KIAI – kiedy trzeba daną technikę wykonać z maksymalnym natężeniem sił fizycznych i psychicznych – zrób to jak gdyby zależało od tego twoje życie.

ZANSHIN – zachowaj pełną czujność i sekwencję ruchów w kata, są z góry ustalone i dobrze znane, lecz postawa ćwiczącego powinna być taka jakby nie wiedział co nastąpi,  jakby w każdej chwili musiał być gotowy do nieprzewidzianego ruchu.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej